EUROMELANOMA 2025
Združenje slovenskih dermatovenerologov letos že 18. leto zapored organizira preventivno akcijo ozaveščanja prebivalstva o kožnem raku in pomenu pravilne zaščite pred škodljivimi vplivi sončnih žarkov. Ta pobuda poteka v sklopu evropske kampanje ”EUROMELANOMA“ 2025
Slogan letošnje akcije se glasi:
”ZAŠČITIMO PRIHODNOST SVOJIH OTROK, TAKO DA ZAŠČITIMO NJIHOVO KOŽO ŽE DANES”
Akcija je sestavni del evropske preventivne kampanje, ki jo organizira Evropsko združenje za dermatoonkologijo (EADO) v sodelovanju s Fundacijo za raziskovanje melanoma (MRF) in Globalno koalicijo za zastopanje bolnikov z melanomom (GCMPA).
V okviru akcije bomo v medijih objavili nekaj vsebinskih prispevkov o pomenu pravilne zaščite pred škodljivimi vplivi sončnih žarkov, rednega samopregledovanja kožnih znamenj ter zgodnjega odkrivanja in zdravljenja kožnega raka.
Promocijsko gradivo (plakat in zloženke), namenjeno izobraževanju prebivalcev, bo dostopno na spletni strani našega združenja, prav tako bo posredovano vsem dermatološkim ambulantam in ustanovam ter zdravstvenim domovom v Sloveniji.
V sklopu akcije bomo v nekaterih dermatoloških ambulantah v mesecu maju opravili tudi brezplačne preventivne preglede pacientov s sumljivimi kožnimi znamenji.
Informacije glede poteka akcije in navodila glede izvajanja brezplačnih preventivnih pregledov so na voljo na spletni strani Združenja slovenskih dermatovenerologov.
V zadnjih 25 letih, odkar ”Euromelanoma” organizira kampanje boja proti kožnemu raku, se je zdravljenje tega precej izboljšalo, preživetje bolnikov s kožnim rakom je večje, kot je bilo v času prejšnje generacije, kljub temu pa število primerov kožnega raka še vedno narašča!
Vodilna evropska organizacija za ozaveščanje o kožnem raku “Euromelanoma“ letos začenja vseevropsko kampanjo za omejitev rasti števila primerov kožnega raka. Po napovedih Mednarodne agencije za raziskave raka (IARC) naj bi se število primerov v Evropi do leta 2050 povečalo za skoraj 40 % in doseglo 680.000 primerov letno.
Klinični podatki iz 30 evropskih držav, zbrani v okviru presejalnega programa za kožnega raka, ki ga “Euromelanoma“ izvaja, razkrivajo, da samo manj kot polovica vprašanih med namernim izpostavljanjem soncu ali pri rekreaciji in v službi, uporablja kreme za sončenje, medtem ko jih je pred desetimi leti to počelo 66 %. Povečalo pa se je tudi število ljudi, ki uporabljajo solarij!
Omenjeni podatki opozarjajo, da moramo vsi - zdravstveni delavci, Ministrstvo za zdravje, NIJZ, mediji in tudi širša javnost - združiti moči in poskusiti zaustaviti trend naraščanja števila primerov kožnega raka. Potreben je pomemben premik tako v samozaščitnem ravnanju kot tudi družbenem odnosu do namernega sončenja. Če želimo izboljšati navade v prihodnosti, moramo začeti že danes izobraževati najprej starše, osnovnošolske in srednješolske učitelje, potem pa še otroke. Že zdaj moramo storiti vse, kar je v naši moči, da omejimo tveganje zanje v prihodnosti.
Gradivo za starše, osnovnošolske in srednješolske učitelje je prosto dostopno na spletni strani Združenja slovenskih dermatovenerologov.
Od šolskega leta 2007/2008 (z izjemo 2020 zaradi COVID19) v maju in juniju izvajamo preventivni izobraževalno-vzgojni zdravstveni program »Varno s soncem«, ki ga organizirajo Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), Združenje slovenskih dermatovenerologov (ZSD) in Društvo za boj proti raku regije Celje. V preteklosti je bilo po metodi edukacije edukatorjev (tj. vzgojiteljic/ev in učiteljic/ev) izobraževanje po enotnem programu organizirano v osebnem stiku, v letih 2021 in 2022 pa so bile tako izobraževalne aktivnosti kot tudi ostale informacije iz epidemioloških razlogov zaradi COVID pandemije omejene na spletne vsebine.
Program Varno s soncem je usmerjen v seznanjanje otrok in njihovih staršev o škodljivih posledicah delovanja sončnih žarkov in o ukrepih, s katerimi lahko nastanek škodljivih posledic sončnega UV sevanja učinkovito preprečimo oziroma zmanjšamo.
Program Varno s soncem je začel nastajati v šolskem letu 2006/2007 kot pilotni projekt v celjskem Vrtcu Tončke Čečeve v sodelovanju dermatovenerologinje prim. mag. Ane Benedičič, dr. med., specialistke higiene in javnega zdravja prim. mag. Simone Uršič, dr. med., ter ravnateljice vrtca mag. Betke Vrbovšek, univ. dipl. ped. Od prve izvedbe v maju 2007 dalje vsako pomlad izvajajo program Varno s soncem številni prostovoljno prijavljeni vrtci, od leta 2010 pa tudi številne osnovne šole iz različnih delov Slovenije.
Program »Varno s soncem« od leta 2010 podpira tudi Ministrstvo za zdravje in je vključen v redni program preventivnih aktivnosti Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).
Specialistka javnega zdravja prim. mag. Simona Uršič, dr. med., je organizacijski vodja programa Varno s soncem. Poleg organizacijskega dela pri vsakoletni pripravi vsebine in pri izvedbi izobraževanj vzgojiteljev in učiteljev, organizira tudi anketno evalvacijo in predstavitev rezultatov programa »Varno s soncem«. Kratko poročilo o izvedbi programa v preteklem letu v vrtcih in poročilo o izvedbi v osnovnih šolah je objavljeno po zaključku evalvacije konec leta na spletnih straneh NIJZ ( https://www.nijz.si/sl/varno-s-soncem ).
Članica ZSD in zdravnica specialistka dermatovenerologije z Dermatovenerološkega oddelka Splošne bolnišnice Celje, prim. mag. Ana Benedičič, dr. med., sodeluje v organizaciji programa »Varno s soncem« s pripravo strokovnih vsebin za tiskovine (npr. zgibanka, plakat) oz. aktualne spletne vsebine v letih 2021-2022, računalniške projekcije in spletno predstavitev pravilnih informacij o potrebi in možnih načinih zaščite pred soncem. V izvajanje programa »Varno s soncem« se občasno vključujejo tudi regionalni dermatologi s predstavitvami poenotenih strokovnih informacij o zaščiti pred soncem na regijskih predavanjih za vzgojitelje in učitelje prijavljenih vrtcev in šol.
Vzgojiteljica iz Vrtca Tončke Čečeve v Celju Darinka Belak, univ. dipl. ped., ob vsakoletni predstavitvi programa »Varno s soncem« opozori na možne pedagoške pristope in primere dobre prakse iz preteklih let.
Glavnino dela pri izvajanju programa »Varno s soncem« pa opravijo številni strokovni delavci vrtcev in osnovnih šol iz različnih delov Slovenije, ki vsako leto na različne domiselne načine prenašajo svoje znanje o zaščiti pred soncem na sodelavce, otroke in njihove starše ter druge svojce.
Večine vrtcev v Sloveniji z izobraževalno-vzgojnim preventivnim zdravstvenim programom »Varno s soncem« v zadnjih letih ni več potrebno posebej seznanjati. V obdobju 2008-2021 ob izvajanju programa Varno s soncem po celotni Sloveniji aktivno vključenih že preko 427.328 predšolskih otrok in 189.177 osnovnošolcev (pretežno pred udeležbo v »Šoli v naravi«).